İçeriğe geç

İş Görüşmelerine Giderken Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

İş görüşmelerine başlamadan önce, iyi bir portföyünüz yani kişisel kartınızın başvuruda bulunduğunuz görev veya pozisyondaki beklentileri karşılıyor olması gerekir. Tabi ki bu adımlarından önemli bir diğer aşama mülakatlardır. Mülakatlar, kâğıt üzerine yazılı özgeçmişlerinizden çok daha iyi yeteneklerde olduğunuzu kanıtlamak için başvuruda bulunan kişilere verilen bir fırsattır. Günümüzde birçok firma CV yazılarında yazılanları yeterli bulmamakla beraber, firmalar için yüz yüze görüşme aşamasında ya da stres altındayken, işi almak için yeterli düzeyde bulunup bulunmadığınızı ve kendinizi doğru ifade edip sorulan sorulara güçlü cevaplar vermeniz oldukça önem taşıyor.

GÖRÜŞME SAATİNDEN DAHA ERKEN GİDEREK HAZIR BEKLEYİN

İşi almak konusunda istekli olduğunuzu gösterecek başlıca hamle randevu saatinizden 15 -20 dakika erken giderek kuruma özen gösterdiğiniz şeklinde kabul edilebilir. Geç kalmamak kadar, çok erken de gitmemek gerekir. Bu süreyi abartır iseniz sizin plansız veya çok fazla kaygılı olduğunuza işaret eder.

ETKİLİ İLETİŞİMİN METODLARINI VE BEDEN DİLİNİZİ AZAMİ SEVİYEDE KULLANIN

İş görüşmelerinde diyologlar genellikle tek taraflı olarak başlar. Kendinizi tanıtmanız için verilen sürede sizden duymak isteyecekleri olan bir dinleyici karşınızda bulunacaktır. Dolayısıyla samimiyet düzeyini koruyan, pozitif, uzman ya da profesyonel kimlikteki bireyler olmanızı bekleyeceklerdir. Bu sizin ilk iş tecrübeniz olacak ise panik yapmayan, kararlı neyi ne kadar ne ölçüde yapabiliyor olmanıza bakılacaktır. Bu yüzden kıyafet seçimleriniz, jest ve mimiklerinize kadar birçok ifade biçiminizi, kısıtlı bir sürede en etkili şekilde karşı tarafa aktarabiliyor olmanız gerek.

BAŞVURUDA BULUNDUĞUNUZ YER HAKKINDA ARAŞTIRMALARDA BULUNUN

Başvurusunda bulunduğunuz yer hakkında araştırmalarda bulunarak bilgi sahibi olmak görüşmelerinizde ön plana çıkmanıza olanak sağlar. Günümüzde orta ve büyük ölçekli hemen hemen her firmanın kendisine ait bir web sayfası, kurumsal kimliği ve sosyal ağlar üzerindeki hesapları olması, bir zorunluluk gibi bir hale gelmiştir. Burada yapmanız gereken ise çok kolay. Size içinde olduğu sektör, müşteri ilişkileri ve sosyal sorumluluk alanında birçok bilgiye göz atmanız firmada da sizin dikkat çekmenize yardımcı olabilir.

DOĞRU REFERANSLAR VERİN VE ESKİ FİRMALARINIZI KÖTÜLEMEYİN

İş verenlerin sıkça görmek isteyecekleri özelliklerinizden bir diğerinin de iş tecrübelerinize bakarak iyi referanslara sahip olmanız olacaktır. Burada ilk kez bir iş deneyimi için başvuruda bulunmuş da olabilirsiniz. Yapmanız gereken ise akademik seviyede ya da o sektörde bilinen kişilerin referansını almaktır. Bu yüzden referansınıza ulaşıldığında sizi tanıyor olması ya da sizin hakkınızda doğru cümleler kuruyor olmasına dikkat edin. Bir diğer önemli madde ise, tecrübelerinizi aktarırken geçmişte çalışmış olduğunuz firmaları kötülemeyin. Çünkü bu, direk sizin olmasa bile, geçmişte karşılaşmış olduğunuz olumsuzlukların kendinizi de kapsadığını unutmayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Selam
1
Selam! 🤓
🖐🖐
Powered by