İçeriğe geç

Usta Çırak İlişkisi

Mecliste verilen kanun tekliflerinde görüyoruz ki, staj ve çıraklık döneminde yapılan sigorta girişleri sigorta başlangıcı olarak kabul edilmeli önerisi halen kabul görmemiştir. Zanaat hayatı bu şekilde olunca, hiçbir garantisi olmayan mesleki eğitim süreci için insanlar boşa vakit harcamaktansa, salt biçimde eğitim hayatını tercih edip, en azından bir üniversiteden mezun olsun diyen ailelerle dolup taşıyor.

Sanat yönünden ise pop, rock, rap gibi popüler müzik türlerinde çok fazla karşılaşmasak da, halk müziği gibi dallarda eskiden az da olsa iyi ustalardan iyi çıraklar yetişiyordu diyebiliriz.

marangoz

Usta çırak ilişkisi tarihi geçmişe dayanan bir öğrenme yoludur. Osmanlı Devleti’n de “Lonca Teşkilatı” olarak işleyen bu yöntem uzun yıllar  varlığını korumuştur. Bu kuruluşa tüm esnaflar üye olarak birlik sağlardı. Üretimi yaparken usta çırak ilişkisi ile işi öğrenmek isteyenlere yardımcı olurlardı. Öğrenmenin en etkili yollarından biri de usta çırak ilişkisidir. Usta çırak ilişkisinde insanlar bir işi usta gözetiminde öğrenir. Usta gözetiminde olmak işin daha kolay ve doğru öğrenilmesini sağlar. Usta çırak ilişkisinde gerekli olan şey işinin profesyoneli bir usta ve işi öğrenmeye çalışan bir çırak vardır. Burada önemli olan husus ustanın çırağı iş ortamında uygulamalı olarak eğitmesidir. Ustanın ilk işi çırağa gözlem yaptırmaktır. Belli bir süre geçtikten sonra çırağa kendi de yardım ederek asistanlık yaptıran usta, belli bir süre sonunda işe alışan çırağı yardımsız çalıştırır. Bu sayede çırak o işin ehli olmaya başlar ve ustalığını kanıtlar. Usta çırak ilişkisinde uygulama ve tecrübe söz konusu olduğu için kalıcı bir öğrenme yöntemi olarak kabul edilir.

 

Kaynak: https://ustabelgelendirme.com.tr/haberler/71-usta-%C3%A7%C4%B1rak-ili%C5%9Fkisi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Selam
1
Selam! 🤓
🖐🖐
Powered by